REGULAMIN ETYCZNY OBOWIĄZUJĄCY W ZAKŁADZIE OPIEKUŃCZO-LECZNICZYM PROWADZONYM PRZEZ ZGROMADZENIE SIÓSTR ŚW. JADWIGI W KATOWICACH ZAŁĘŻU
Regulamin to zbiór zasad etycznych i obowiązków w ZOL prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Św. Jadwigi w Katowicach Załężu opisuje zasady bezpiecznych relacji personelu z osobami zależnymi.
I.ZASADY
1.Naczelną zasadą wszystkich czynności podejmowanych przez personel jest działanie dla dobra osoby zależnej i w ich najlepszym interesie. Personel traktuje osoby zależne z szacunkiem oraz uwzględnia ich godność i potrzeby. Niedopuszczalne jest stosowanie przemocy wobec osoby zależnej w jakiejkolwiek formie. Personel realizując te cele, działa w ramach obowiązującego prawa, przepisów wewnętrznych placówki oraz swoich kompetencji. Zasady bezpiecznych relacji personelu z osobami zależnymi obowiązują wszystkich pracowników, stażystów i wolontariuszy. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia.
2.Zasady bezpiecznych relacji personelu z osobami zależnymi wskazują, jakie zachowania są niedozwolone, a jakie pożądane; uwzględniają deficyty wynikające z niepełnosprawności (ruchowej, wzrokowej, słuchowej).
3.Niedopuszczalne są intencjonalne zachowania wzbudzające poczucie zagrożenia lub noszące znamiona:
a) przemocy fizycznej (np. popychanie, uderzanie, wykręcanie rąk, duszenie, kopanie, szarpanie, spoliczkowanie itd.);
b) erotyzowania relacji (flirt, dwuznaczny żart, rozmowa czy choćby wyzywające spojrzenie);
c) seksualizacji relacji (obcowanie płciowe i inne czynności seksualne
II.KOMUNIKACJA Z OSOBAMI ZALEŻNYMI.
1.W komunikacji z osobami zależnymi należy zachować cierpliwość i szacunek, słuchać uważnie i udzielać im odpowiedzi adekwatnych do możliwości intelektualnych i okoliczności.
2.Formy komunikacji wzajemnej, dostosowane do indywidualnych możliwości psychofizycznych osoby zależnej umożliwiają jej jasne wyrażenie swojej akceptacji lub sprzeciwu. Jeśli jest to zasadne, należy korzystać z alternatywnych lub wspomagających metod komunikacji.
3.Osoba z niepełnosprawnością uzyskuje informacje o jej prawach i obowiązkach oraz możliwościach uzyskania pomocy w sposób zrozumiały, dostosowany do jej możliwości odbioru. Należy sprawdzić, czy i na ile osoba zrozumiała przekaz.
4.Niedopuszczalne jest:
a.) stosowanie zarówno przez pracowników, jak i innych osób zależnych obraźliwych lub ośmieszających określeń, zwłaszcza podkreślających niepełnosprawność;
b)zawstydzanie, upokarzanie, lekceważenie i obrażanie;
c.)używanie wulgarnych słów, gestów i żartów, czynienie obraźliwych uwag, nawiązywanie w wypowiedziach do aktywności bądź atrakcyjności seksualnej;
d.)komunikowanie się z osobami zależnymi, stosując wobec nich groźby lub zastraszając je;
f.)krzyczenie na osobę zależną w sytuacji innej niż wynikająca
z bezpieczeństwa jego samego lub innych osób;
g.)faworyzowanie osoby zależnej lub kierowanie się uprzedzeniami i stereotypami wyrażane werbalnie lub niewerbalnie;
h.)ujawnianie informacji wrażliwych dotyczących podopiecznych wobec osób nieuprawnionych, w tym wobec innych osób; dotyczy to wizerunku osoby zależnej, informacji o jej sytuacjin rodzinnej, ekonomicznej, medycznej, opiekuńczej i prawnej.
III. POSZANOWANIE GODNOŚCI I PRYWATNOŚCI OSOBY ZALEŻNEJ.
1.Należy:
a.)wspierać osoby zależne w realizacji czynności samoobsługowych i higienicznych, gdy wymaga tego poziom ich funkcjonowania, należy unikać innego niż niezbędny kontakt fizyczny z osobą zależną; dotyczy to zwłaszcza pomocy w ubieraniu i rozbieraniu, jedzeniu, myciu, przewijaniu i w korzystaniu z toalety;
b.)zapewnić ochronę intymności osoby zależnej w trakcie jej czynności toaletowych poprzez stosowanie zasłon, parawanów, zamykanie drzwi, używanie rękawiczek ochronnych w sytuacjach zmiany pampersów lub pomocy higienicznej;
c.)umożliwiać regularny kontakt osobisty lub telefoniczny z rodziną;
d.)szanować prawo do intymności i potrzeby indywidualnego odpoczynku.
2.Niedopuszczalne jest:
a.) zobowiązywanie się wobec osoby zależnej do zachowania tajemnicy w sprawach dotyczących zagrożenia jej dobra;
b.)przeszukiwanie, niszczenie lub udostępnianie innym osobom własności osoby zależnej bez zgody jego samego lub jego pełnomocnika/opiekuna prawnego
c.) omawianie spraw i sytuacji osoby zależnej z osobami spoza grona osób bezpośrednio sprawujących opiekę nad nią, w sposób pozwalający zidentyfikować osobę, której rozmowa dotyczy;
d.) wyręczanie lub nadzorowanie bezpośrednie osoby zależnej podczas realizacji czynności samoobsługowych i higienicznych w przypadku, gdy nie wymaga tego jego poziom funkcjonowania;
IV.POSTĘPOWANIE Z OSOBAMI ZALEŻNYMI
1.Wszyscy pracownicy i wolontariusze są zobowiązani do doceniania i posza-nowania wkładu osób zależnych w podejmowane działania oraz pomoc im, jeśli umożliwia to poziom ich funkcjonowania, w rozpoznawaniu i rozwijaniu ich zainteresowań.
2.Niedopuszczalne jest bagatelizowanie osiągnięć osób zależnych oraz porównywanie ich wytworów, lekceważenie inicjatywy osoby zależnej w zakresie aktywności własnej oraz niszczenie wytworów osoby zależnej w ich obecności.
3.Pracownicy mają obowiązek podejmować działania mające na celu kształtowanie prawidłowych postaw - wyrażania emocji w sposób niekrzywdzący innych, niwelowanie zachowań agresywnych, promowanie zasad życzliwości.
4.Niedozwolone jest celowe prowokowanie u osoby zależnej wystąpienia lub eskalacji zachowań trudnych, niepożądanych.
5.Niedozwolone jest udostępnianie osobom zależnym na terenie placówki treści erotycznych i pornograficznych bez względu na ich formę; wszelkie czynności seksualne pomiędzy osobą zależną , a jej opiekunem, lub pracownikiem, które stanowią formę nadużycia ze względu na relację nierówności stron.
6.Zakazuje się utrwalać wizerunku osoby zależnej w tym: filmowania, nagrywania głosu, fotografowania materiałów mogących narazić osobę zależną na straty moralne. Na terenie Zakładu przestrzega się zasady ochrony wizerunku osób zależnych. Zdjęcia pamiątkowe udostępniane są za zgodą pacjentów i ich rodzin.
7.W Zakładzie zabrania się spożywania alkoholu, wyrobów tytoniowych oraz nielegalnych substancji.Na terenie obiektu wyznaczone jest miejsce dla osób palących.
8. Stosowanie przymusu bezpośredniego wobec osoby zależnej możliwe jest wyłącznie w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym w placówce w przypadku wystąpienia sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa jej lub jakiejkolwiek osoby. Stosuje się obowiązującą procedurę.
V. ZACHOWANIE NIEPOŻĄDANE.
1. Każde przemocowe działanie wobec osoby zależnej jest naganne.
2. Nie wolno:
a) bić, szturchać, popychać ani w jakikolwiek sposób naruszać integralności fizycznej dziecka/osoby zależnej;
b) stosować kar cielesnych lub grozić ich zastosowaniem;
c) dotykać osoby zależnej w sposób, który może być uznany za nieprzyzwoity lub niestosowny.
d) Kontakt fizyczny z osobą zależną nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją ani wynikać z relacji władzy i
uzależnienia.
3. W przypadku doświadczenia lub bycia świadkiem zachowania niedopuszczalnego, należy postępować zgodnie z obowiązującą zasadą:
a) bezzwłocznego przekazywania informacji o tym zdarzeniu Dyrektorowi ZOL
b) podjęcie działania, zgodnie z dokumentem: „Standardy Ochrony Dorosłych Podopiecznych z niepełnosprawności w ZOL prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr św. Jadwigi w Katowicach-Załężu”.
c) zastosowanie procedur.
4. W ZOL wyznaczona jest osoba nadzorująca zachowania niepożądane. Jej
dane osobowe i informacje dotyczące kontaktu udostępnione są na życzenie w
kancelarii Zakładu.
VI.NADZOROWANIE
Na terenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego obowiązuje przestrzeganiewszystkich procedur w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo osoby zależnej i pracowników.